Ali pisanje v tujem jeziku tudi vam povzroča preglavice?
Pri učenju tujega jezika je lahko pisanje ena najzahtevnejših veščin, ki jih moramo obvladati. Svoje misli in ideje včasih težko izrazimo v novem jeziku, še posebej, če nismo prepričani v slovnico in se nam zdi, da imamo preskromen besedni zaklad. Pa vendar – pogum velja! Svoje pisne sposobnosti lahko izboljšamo na različne načine, za vas pa smo jih zbrali nekaj, ki bi vam jih priporočili tudi naši jezikovni navdušenci. 🙂
Obširno berite v jeziku
Eden najboljših načinov za izboljšanje pisnih veščin v tujem jeziku je veliko branja v tem jeziku. Branje nam omogoča, da absorbiramo novo besedišče, stavčne strukture in slovnična pravila, ki jih lahko nato uporabimo pri svojem pisanju. Začnite s preprostimi besedili in postopoma nadaljujte do bolj zapletenih.
Vsak dan vadite pisanje
Stari pregovor »vaja dela mojstra« seveda velja tudi za pisanje v tujem jeziku. Naj vam pride v navado, da vsak dan nekaj napišete, tudi če samo nekaj stavkov. Kmalu boste opazili, da vam gre bolje in hitreje.
Poiščite partnerja za jezikovno izmenjavo
Partner za jezikovno izmenjavo je nekdo, ki se prav tako uči vašega maternega jezika in vam lahko pomaga vaditi govorjenje in pisanje v tujem jeziku, ki se ga učite vi. To je odlična priložnost, da dobite povratne informacije o svojem pisanju in se učite od maternega govorca.
Udeležite se jezikovnega tečaja
Da se z jezikovnimi izzivi ne boste spopadali sami, razmislite o obisku jezikovnega tečaja. Izkušeni učitelji in strukturiran učni načrt vam bo nedvomno pomagal pri izboljšanju vaših jezikovnih spretnosti – tudi pisnih, od učitelja boste pridobili tudi dragocene povratne informacije, to pa vam bo omogočilo hitrejši napredek.
Uporabljajte aplikacije za učenje jezikov
Pri izboljšanju pisnih veščin v tujem jeziku si lahko pomagate tudi z aplikacijami za učenje jezikov, o nekaterih smo že pisali v blogu. Te aplikacije ponujajo pisne vaje in zagotavljajo takojšnje povratne informacije. Velik plus učenja preko aplikacij je tudi to, da lahko tempo svojega učenja prilagajate lastnemu ritmu in urniku.
Preberite svoje pisanje na glas
Če boste zapise prebrali na glas, boste lažje prepoznali morebitne napake, saj boste zapisano tudi slišali, nato pa boste besedilo po potrebi tudi prilagodili. Poleg tega boste hkrati vadili tudi izgovorjavo in govorne sposobnosti.
Poiščite »navodila« za pisanje
Če se vam zdi, da ne veste, o čem pisati, pobrskajte po spletu. Našli boste ogromno različnih idej, tem, vprašanj, zagotovo bo med tem tudi kaj, kar vas bo pritegnilo in navihnilo. Tako se boste lahko poglobili v različne teme, raziskovali, pridobili novo znanje, hkrati pa utrjevali vaše pisne sposobnosti.
Poiščite povratne informacije in preglejte svoje delo
Ko vadite pisanje v tujem jeziku, je pomembno, da pridobite tudi povratne informacije. Prosite nekoga, da pregleda vaše pisanje in vam poda svoje mnenje. S tem boste dobili »pogled« še z druge strani, s pridobljenimi informacijami pa lahko vaš naslednji izdelek še izboljšate.
Sprejmite svoje napake
Napake so naravni del procesa učenja, zato se jih nikakor ne bojte! Iz napak se lahko največ naučimo, to znanje pa lahko potem s pridom uporabimo tudi v prihodnje. Več kot boste vadili, bolj boste napredovali, napak pa bo vedno manj.
Izboljšanje pisnih veščin vedno zahteva dosledno delo in veliko vaje. Če boste veliko brali v jeziku, ki se ga učite, vam bo to zagotovo olajšalo razvijanje pisnih spretnosti. Poiščite način, ki vam bo najbolj ustrezal, če pa boste pri tem potrebovali kakršnokoli podporo, pa so naši jezikovni tečaji vedno tu za vas!