Razumevanje angleških časov je ključno za učinkovito sporazumevanje v angleščini. Časi nam omogočajo natančno izražanje, kdaj se določeno dejanje dogaja, kako dolgo traja in kako se povezuje z drugimi dogodki. Posebno pozornost pri angleških časih namenjamo glagolom, ki se jim v večini primerov spremeni oblika, dobijo pomožni glagol ipd. Pred vami je kratka razlaga angleških časov, v kateri bomo podrobno pregledali različne njihovo rabo in primere, ki ponazarjajo vsak čas posebej.
Present Simple
Present Simple se uporablja za izražanje rednih dejanj, splošnih resnic, dejstev in stalnih situacij. Pogosto se uporablja s prislovi pogostosti, kot so “always”, “usually”, “never” ali pa “once a week”, “every Monday”, “on Fridays” itd.
Present Simple lahko uporabimo tudi za prihodnost, kadar se dogodek ponavlja, npr. “We have a meeting at 8 am on Monday morning.” – sestanek imamo vsak ponedeljek ob 8. uri.
Struktura
V trdilni obliki bodo glagoli načeloma v nedoločni obliki, razen za tretjo osebo ednine, ko dobijo končnico -s (read-reads, rise-rises). Kadarse glagol konča na končnice -sh, -ch, -o, -s, -ss ali -x bo dobil končnico -es (teach-teaches, go-goes, box-boxes). Spremembe se zgodijo tudi pri glagolih, ki se končajo na črko -y. Če je pred -y samoglasnik, bomo glagolu dodali končnico -s (play-plays). Če pa je pred -y soglasnik, bo -y odpadel, dodali pa bomo končnico -ies (study-studies, cry-cries).
V nikalni obliki so glagoli za vse osebe v nedoločni obliki, dodamo pa jim pomožni glagol “do” ali “does.” Enako se zgodi pri vprašalni obliki, pri čemer pomožni glagol postavimo pred osebo, da tvorimo vprašanje.
Nekaj primerov:
I go to a boxing class every Monday.
She reads a book in the evenings.
I don’t drink alcohol.
My brother doesn’t play football.
Do you ever go to the library?
Does your mum still work?
Present Continuous
Present Continuous opisuje dejanja, ki se dogajajo v tem trenutku ali približno v trenutku govora. Uporabljamo ga tudi za fiksne dogovore v bližnji prihodnosti, npr. “Don’t forget we’re having a meeting tomorrow at 9 am.”
Present Continuous lahko uporabljamo tudi, ko govorimo o navadah, ki nam gredo na živce (omenjeno razberemo iz izbire časa, ne da bi to izrecno izpostavili) – “He is leaving his socks everywhere!”
Omeniti je treba še, da glagolov stanja (npr. love, hate, want, need itd.) ne uporabljamo v časih Continuous, čeprav bi jih po vseh pravilih morali. Kot primer lahko recimo omenimo “I need your help”, pri katerem je jasno, da pomoč potrebujemo zdaj, pa vendar stavek “I am needing your help” ni pravilen.
Struktura
Glagoli dobijo končnico -ing, pridruži pa se jim tudi pomožni glagol “be”, ki se spreminja glede na osebo. Načeloma vsem glagolom dodamo samo omenjeno končnico, je pa nekaj pri zapisovanju glagolov – kadar se glagol konča na končnico -e, slednji odpade in dodamo -ing (have-having); ko se glagol konča na -ie se ta končnica pred dodanim -ing spremeni v -y (tie-tying); zgodi se lahko tudi podvajanje zadnjega soglasnika pri (večinoma) kratkih glagolih, pri katerih so zadnje tri črke soglasnik-samoglasnik-soglasnik (chat-chatting, swim-swimming).
Nekaj primerov:
Look! She is driving too fast!
Maja is doing her homework at the moment.
I am going to the dentist next Monday.
They aren’t planning a trip for next weekend.
I’m not working today.
Are they watching TV?
Is he playing computer games at the moment?
Present Perfect Simple/Continuous
Present Perfect povezuje preteklost s sedanjostjo in se uporablja za izražanje izkušenj, nedavnih dejanj ali dejanj, ki so pomembna za sedanjost. Uporabljamo ga, ko govorimo o nečem, kar se je začelo v preteklosti in še traja. Velikokrat bomo v takšnih stavkih uporabili tudi “for”, “since”, “already”, “just”, “yet” itd.
Struktura
Se spomnite tistega dolgega seznama nepravilnih glagolov, ki ste se ga morali naučiti v šoli? No, tukaj vam bo prišel še kako prav. Nepravilne glagole v tem času namreč postavimo v tretjo obliko (Past Participle), pravilnim pa dodamo končnico -ed. Glagoli dobijo tudi pomožni glagol “have” ali “has”.
Če uporabljamo Present Perfect Continuous glagoli dobijo končnico -ing, pomožna glagola pa sta tudi v tem primeru dva: “have” ali “has” in glagol “be” v tretji obliki – “been”.
Nekaj primerov:
I have visited London three times so far.
She has been working for that company since 2020.
She hasn’t been feeling well for a while now.
Have you seen the new movie yet?
Have you ever tried sushi?
Razlaga angleških časov
Past Simple
Past Simple se uporablja za dejanja, ki so se zgodila in končala v določenem trenutku v preteklosti. Pogosto se uporablja s časovnimi izrazi, kot so “yesterday”, “last week”, “in 2010” ipd.
Struktura
Tudi pri tem času se boste morali spomniti na nepravilne glagole – ti bodo v trdilnih stavkih v drugi obliki, če so pravilni, pa bodo dobili končnico -ed. V nikalnih in vprašalnih stavkih bodo vsi glagoli ponovno v nedoločniku, dodali pa jim bomo pomožni glagol “did” (za vse osebe).
Nekoliko drugače se bo tukaj obnašal glagol “be”. Ta ima v pretekliku dve obliki – “was” ali “were”. Ti obliki ostaneta tudi v nikalnem in vprašalnem stavku (glej primere).
Nekaj primerov:
She visited her grandmother last weekend.
They did not go to the party last night.
Did you go to the match yesterday?
I was in Spain last summer.
He wasn’t at work yesterday?
Were you at the cinema last Monday?
Past Continuous
Past Continuous opisuje dejanja, ki so potekala v določenem obdobju v preteklosti, pogosto pa se uporablja za opisovanje ozadja dogodka.
Struktura
Glagolu bomo zopet dodali končnico -ing, pri tem pa veljajo pravila, ki smo jih omenili že zgoraj. Pomožni glagol bo tudi tokrat glagol “be” vendar v pretekli obliki – was ali were.
Nekaj primerov:
They were playing football when it started raining.
She was reading a book at 8 pm.
We were not listening to the news, what happened?
Was he watching TV when you called him?
Past Perfect Simple
Past Perfect izraža dejanja, ki so se zgodila pred drugim dejanjem v preteklosti. Pomaga poudariti, katero dejanje se je zgodilo prej.
Struktura
Znova se bomo morali spomniti nepravilnih glagolov, saj bodo ti tako v trdilnih, kot tudi v nikalnih in vprašalnih stavkih v tretji obliki (Past Participle), pravilnim glagolom pa bomo dodali končnico -ed. Pomožni glagol bo tokrat enak za vse osebe – “had.”
Nekaj primerov:
He had already eaten when I arrived.
They had not seen the movie before.
We had agreed on those terms before our meeting started.
Had you finished your work when she called?
Future Simple
Future Simple (ali Will Future) se uporablja za napovedi, spontane odločitve in dejanja, ki se bodo zgodila v prihodnosti. Uporabljamo ga, ko se za nekaj odločimo v trenutku govorjenja in torej prej nismo naredili načrta za to. Ta prihodnji čas uporabljamo tudi takrat, ko nekaj obljubimo, prosimo, mislimo, da se bo zgodilo (a za to nimamo dokaza).
Struktura
Glagol bo tu v nedoločni obliki, dodali pa bomo samo glagol “will” (za vse osebe tako v trdilnih, kot tudi v nikalnih in vprašalnih stavkih).
Nekaj primerov:
She will call you tomorrow.
I think it will snow over the weekend.
Will you help me with my homework?
We will not attend the meeting.
Going To Future
Kadar napovedujemo dogodke na podlagi dokazov, bomo uporabili Going To Future. Uporabili ga bomo tudi takrat, ko imamo namen nekaj narediti in smo se za to odločili že pred trenutkom govorjenja.
Struktura
Glagol bo v nedoločni obliki, dodali pa mu bomo glagole “be” v ustrezni obliki gleda na osebo ter “going to.”
Nekaj primerov:
It is going to rain, I can see the black clouds.
Look at how fast he’s driving! He is going to crash the car.
I’m going to buy some bread and butter later, we ran out!
They aren’t going to pass the exam. They’re not studying at all!
Is she going to move abroad?
Future Continuous
Future Continuous opisuje dejanja, ki bodo v prihodnosti potekala v določenem časovnem obdobju. Uporabljamo ga tudi, ko razpravljamo o več dejanjih v prihodnosti, ko eno prihodnje dejanje prekine drugo. Prav tako Future Continuous uporabimo, ko razpravljamo o hipotetičnem prihodnjem dogodku, ki se bo zelo verjetno zgodil ali pa si vsaj zelo želimo, da bi se.
Struktura
Glagolu ponovno dodamo končnico -ing, dobi pa še dodatno pomoč z glagolom “will” in “be”.
Nekaj primerov:
They will be studying all night for the exam.
We will be having dinner at 8 pm.
She will not be working on Sunday.
Will you be travelling next week?
Future Perfect
Future Perfect izraža dejanja, ki bodo zaključena pred določenim trenutkom v prihodnosti.
Struktura
Da bomo Future Perfect lahko pravilno tvorili, se bomo ponovno morali spomniti nepravilnih glagolov oz. pravilnim dodati končnico -ed. Ja, čeprav govorimo o prihodnosti, bo glavni glagol v tem času postavljen v tretjo obliko (Past Participle). Za vse osebe dodamo še pomožna glagola “will have.”
Nekaj primerov:
She will have completed the project by next month.
I will have left before you get here,
They will not have arrived by noon.
Will you have finished your homework by dinner time?
Future Perfect Continuous
Future Perfect Continuous opisuje dejanja, ki se bodo nadaljevala do določenega trenutka v prihodnosti.
Struktura
Glagolu bomo kot v vseh časih Continuous dodali končnico -ing. Dodali bomo tudi pomožne glagole “will have been” (za vse osebe).
Nekaj primerov:
By next year, she will have been working here for five years.
We will have been travelling for hours by the time we arrive.
They will not have been living in the city for long.
Will you have been waiting for me long?
Obvladovanje angleških časov je ključno za natančno in učinkovito komunikacijo. Vsak čas ima svoje posebne funkcije in rabo, kar govornikom omogoča, da jasno izrazijo, kdaj in kako se dejanja dogajajo. Redna praksa in uporaba teh časov v različnih kontekstih pomagata izboljšati jezikovne spretnosti in samozavest pri uporabi angleščine.