Ko pri učenju tujega jezika naletimo na kakšen izziv, je motivacija tista, ki nam pomaga vztrajati. V nadaljevanju predstavljamo nekaj načinov, kako ohraniti motivacijo pri učenju tujega jezika tudi takrat, ko se zatakne.
Kaj je motivacija?
Motivacija je sila, ki nas žene k dejanju. Daje nam zagon za delo, vpliva na naše vedenje in nas spodbudi k doseganju zadanega cilja. Tesno je povezana z razlogi, zaradi katerih se odločimo za neko stvar. Prav ta odločitev ali ‘aktivacija’ je prvi korak k doseganju cilja. Na poti do cilja pa sta ključnega pomena tudi vztrajnost in trud.
Ločimo dve vrsti motivacije: notranjo in zunanjo. Notranja motivacija je tista, ki je načeloma bolj zaželena, saj izhaja iz posameznika, medtem ko je zunanja motivacija povezana z nekim zunanjim dejavnikom, npr. nagrado. To pa ne pomeni, da je nujno slabša, saj lahko zunanji motivatorji odlično dopolnjujejo notranjo motivacijo in nam tako pomagajo doseči zadani cilj.
Učenje tujega jezika – šprint ali maraton?
Učenje tujega jezika si marsikdo izbere za svoj hobi ali sprostitev za popestritev vsakdana. Obiskovanje jezikovnega tečaja je resda lahko odličen način preživljanja prostega časa, vendar od učenca vseeno zahteva, da je aktiven. Veliko ljudi si predstavlja, da bodo pri doseganju učnih ciljev tekli šprint in so razočarani, ko ugotovijo, da ima jezikovno popotovanje več značilnosti maratona, ali, še bolje, gorskega teka.
V resnici je učenje tujega jezika bolj kot sprehodu po ravni podlagi podobno vzpenjanju na goro, kamor se je nujno odpraviti dobro pripravljen in primerno opremljen. Na trenutke se nam lahko zdi, da gre vse kot po maslu in se peljemo z gondolo proti cilju, spet drugič pa dobimo občutek, da smo obtičali v skalah in se nikakor ne moremo premakniti naprej. Morda zgrešimo markacijo in malo zaidemo s poti, lahko nam pot prekriža kakšna žival ali pa nas zmoti slabo vreme.
Lahko se tudi zgodi, da naš cilj ni več tako jasen kot na začetku in motivacija upade. V takih primerih si moramo vzeti odmor, zadihati, kaj prigrizniti, preveriti svojo opremo in zaloge, včasih celo seči v škatlo za prvo pomoč. Pomembno pa je, da vztrajamo. Pri tem nam lahko pomagajo različni triki in strategije.
Triki in strategije za ohranjanje motivacije pri učenju tujega jezika
Pred začetkom učenja novega tujega jezika …
- se pozanimaj o tem, kako zahteven je izbrani tuji jezik in koliko ur okvirno bo treba vložiti za doseganje želene ravni znanja;
- si postavi konkretne cilje in jih jasno razdelaj v manjše korake, da boš lažje sledil svojemu napredku;
- načrtuj čas za učenje in si določi prioritete, saj bo potrebna doslednost pri ponavljanju in utrjevanju;
- vizualiziraj svoj uspeh in napredek, bodi vztrajen in se veseli tudi majhnih premikov ter ne bodi prestrog do sebe;
- si izberi jezikovni tečaj po svoji meri, z jezikovnim trenerjem, s katerim se boš dobro počutil in ki ti bo znal prisluhniti;
Med učenjem tujega jezika …
- preveri, ali obstaja kakšna praktična aplikacija za učenje izbranega jezika, da že pred začetkom tečaja osvojiš osnove in nato z reševanjem vaj še dodatno utrjuješ snov s tečaja;
- se poveži z naravnim govorcem, ki je lahko tvoj jezikovni trener ali kdo drug, in z ljudmi, ki se učijo enak jezik, npr. v okviru skupinskega tečaja, krožka ali skupine na Facebooku;
- dopolni svoje učenje z gledanjem poučnih videov na Youtubu in socialnih omrežjih ter poslušanjem glasbe ali podkastov;
- uporabljaj različne pripomočke, kot so prevajalniki in slovarji, pa tudi modernejše aplikacije, npr. Chat GPT;
- sledi svojemu napredku in si za svoje dosežke privošči ustrezno nagrado.
Proti koncu učenja tujega jezika ali po doseženi določeni stopnji znanja …
- si privošči izlet ali krajše počitnice v državi, kjer govorijo jezik, ki si se ga učil;
- izberi jezikovni tečaj na kateri od priznanih jezikovnih šol v tej državi;
- razmisli o intenzivnejšem delu ena na ena z jezikovnim trenerjem.
In ne pozabi, da je pri procesu usvajanja tujega jezika treba biti zelo potrpežljiv, saj napredek zahteva svoj čas in veliko truda. Rezultati se bodo zagotovo pokazali, a morda ne tako hitro ali ne v taki obliki, kot pričakuješ.
Čeprav imamo pri učenju tujega jezika pogosto občutek, da smo sproti veliko pozabili, so informacije zagotovo skrite nekje v naših glavah in samo čakajo, da pride njihov čas. Včasih si prepreke postavimo sami s svojimi strahovi in omejitvami, aktivna raba jezika pa od nas zahteva veliko poguma in iznajdljivosti.
Začeti je treba z malenkostmi, kot so pozdravi ter odzivi ‘hvala’ in ‘prosim’, nadaljevati pa s preprostimi pogovori v vsakdanjih situacijah, npr. v trgovini ali baru. S tem bomo postopoma zgradili zaupanje vase in svoje jezikovne sposobnosti. Kmalu tudi tvorjenje kompleksnejših besedil ne bo več bavbav, temveč samo še en izziv več na poti do cilja.
Srečno!