jezikovna-akademija-tecaji-1

Kako lahko jezikovni tečaji pomagajo pri izpolnjevanju novoletnih zaobljub

Novo leto je idealen čas za nove začetke. Med novoletnimi zaobljubami se mnogokrat znajde tudi učenje novih veščin, med katerimi je pogosto tudi učenje novega tujega jezika.

Danes nam tehnologija omogoča, da se tega lotimo na zelo različne načine. Na voljo imamo aplikacije, podkaste in videorazlage, a najbolj učinkovita metoda še vedno ostajajo jezikovni tečaji.

Veliko ljudi se jezikovnih tečajev izogiba, ker menijo, da gre za zelo tog način učenja jezika, ki ne bo prilagojen njihovim realnim potrebam. Pa je res tako?

Jezikovni tečaj – da ali ne?

V današnjem času jezikovne šole ponujajo zelo pestro paleto jezikovnih tečajev, ki se lahko izvajajo v skupinah, dvojicah ali individualno. Tečaji potekajo v živo ali na daljavo, tj. prek raznih spletnih platform. Pogosto so tudi prilagojeni posamezniku, kar omogoča, da učenec na tečaju obravnava tiste teme, ki jih bo dejansko potreboval bodisi na delovnem mestu bodisi na potovanju.

Kljub vsem prilagoditvam je učenje jezika pri jezikovni šoli zelo strukturirano, kar v primeru učenja prek raznih aplikacij pogosto pogrešamo. Pri učenju jezika je namreč pomembno, da imajo stvari rep in glavo, saj tako lažje sledimo napredku in vzpostavimo nek vzorec, po katerem učenci usvajajo nova znanja.

jezikovni tecaji

To ne pomeni, da so aplikacije, podkasti in posnetki škodljivi – ravno nasprotno. Ta novodobna orodja nam lahko služijo kot dodaten pripomoček pri učenju jezika, prek katerega lahko določene strukture utrjujemo na zabaven in razgiban način. Sami pa niso dovolj obsežni in strukturirani, da bi lahko v celoti nadomestili jezikovni tečaj. 

Katere so prednosti jezikovnih tečajev?

  1. Delo po programu – sistematično učenje

Čeprav morda marsikomu sedenje v učilnici in delo po učbeniku ali skripti  ne diši, saj preveč spominja na dolgočasne ure jezika v šoli, ima tako učenje tudi določene prednosti. Učenje je strukturirano, saj delo poteka po točno predvidenem programu in omogoča sistematično pridobivanje ter nadgrajevanje znanja. Struktura daje učencu občutek varnosti, kar mu bo pomagalo, da bo pri izražanju v tujem jeziku bolj suveren.

  1. Jezikovni trener – glavna opora pri učenju

Kdor poučuje jezik, je v osnovi sicer še vedno učitelj, vendar je njegova vloga bolj kot predavatelju podobna trenerju. Njegova glavna naloga je, da učenca izuri v uporabi določenih jezikovnih struktur. To predvideva tečaje z večjim poudarkom na samostojnem odkrivanju slovničnih pravil in konstantnem ustnem in pisnem urjenju, kar pomeni, da učenec ni več pasiven slušatelj, temveč aktiven udeleženec. 

jezikovni trener
  1. Živa interakcija v tujem jeziku – z jezikovnim trenerjem in/ali ostalimi udeleženci tečaja

Stik z jezikovnim trenerjem in ostalimi udeleženci tečaja (v primeru skupinskih tečajev) predstavlja še eno prednost v primerjavi z ostalimi novodobnimi oblikami učenja. Možnost vaje pogovora z drugimi z drugimi nam omogoča možnost za trening pred dejansko uporabo naučenega v realni situaciji. Posledično bomo pri naročanju jedi v restavraciji in rezervaciji sobe v hotelu bolj suvereni.

  1.  Redna srečanja – dodatna motivacija 

Jezikovni tečaji potekajo v sklopu rednih srečanj, kar omogoča, da je udeleženec pri učenju konstanten in dosleden. Tako služijo tudi kot neke vrste dodatna zunanja motivacija za izpolnjevanje novoletne zaobljube. Vsi namreč vemo, da večina zaobljub pogosto propade še pred koncem januarja, saj so bodisi preveč optimistično zastavljene bodisi niso podprte z dovolj razdelanim načrtom. S pomočjo jezikovnega tečaja lažje ostanemo na začrtani poti.

  1. Preizkus znanja – spremljanje napredka

Jezikovni trener sicer udeležencem ves čas daje povratne informacije o njihovem znanju, vendar je zaključni preizkus znanja bolj celosten. Posamezna raven jezikovnega tečaja se zato običajno zaključi z neko obliko preverjanja znanja, ki omogoča merljivost napredka. Tovrsten preizkus lahko poteka v pisni in/ali ustni obliki, vselej pa v sproščenem vzdušju, saj je zastavljen tako, da bo udeleženec zagotovo uspešen, če je bil na tečaju redno prisoten in je na urah rad sodeloval. Jezikovnemu trenerju je poleg tega preizkus znanja povratna informacija o tem, kaj učenci že obvladajo in na čem bo še treba delati, obenem pa udeleženec dobi realno informacijo o tem, kakšno je njegovo znanje in kaj še lahko izboljša.

Jezikovni tečaji, ki jih izvajamo pri Jezikovni Akademiji, upoštevajo vse naštete vidike. Dovolite nam, da vam pomagamo na poti uresničevanja vaših novoletnih zaobljub. Kontaktirajte nas in skupaj bomo našli pravo rešitev za vas.

Spremljajte nas tudi na instagramu.

Ne zamudi poučnih in zabavnih prispevkov na našem blogu!